Mosaic tiles Quartz White 30x30 - Rectangular Wall Tiles Glass
Mosaic tiles Quartz White 30x30 - Rectangular Wall Tiles Glass
View the Mosaic tiles Quartz White 30x30 - Rectangular Wall Tiles Glass
The MZT Quartz series in glossy white offers a fresh and modern look for your walls. These high-quality glass tiles are perfect for creating a light, sleek, and timeless ambiance in any interior.
Key Features:
- Finish: Glossy, for a bright and reflective surface
- Material: Glass, offers a modern look and is easy to maintain.
- Shape: Rectangle, ideal for a clean and organized pattern
- Color: White, for a fresh, clean look that suits any interior
- Sheet size: 30 × 30 cm
- Thickness: 8 mm, for extra strength and long-lasting durability
Practical information:
- Application: Ideal for wall tiles in kitchens, bathrooms or as an accent wall in other rooms.
- Contents per box: 12 sheets (0.99 m² per box)
- Packaging: Available by the box or as a sample
With the MZT Quartz Gloss White wall tiles, you bring a timeless, elegant finish into your home that enhances your interior and creates a sense of space and light. Perfect for a modern, minimalist design.
The mosaic tiles can be ordered per box with a total surface area of 0.99m² . The sheet size is 30x30 cm with a thickness of 8 mm.
Contents per box are 0.99 m2 .
About these mosaic tiles
Regarding the origin of MZT's mosaic products, they are manufactured in Spain. MZT is known for its innovative designs and high-quality materials.
| Brand | MZT |
| Finishing | Glossy |
| Material | Glass |
| Subserie | Quartz |
| Form | Rechthoek |
| Sheet size | 30x30 cm |
| Sheets per box | 12 |
| Floor/wall | Wall tiles |
| Box contents in m2 | 0.99 |
| Colour | Wit |
| Brand | MZT |
| Finishing | Glossy |
| Material | Glass |
| Subserie | Quartz |
| Form | Rectangle |
| Sheet size | 30x30 cm |
| Sheets per box | 12 |
| Floor/wall | Wall tiles |
| Box contents in m2 | 0.99 |
| Colour | Wit |
| Thickness | 8mm |
Afhalen
Vrijwel al onze artikelen kunnen ook worden afgehaald. Zo kunt u verzendkosten besparen en tegels (indien op voorraad) dezelfde dag nog afhalen.
Let wel op: Artikelen kunnen een andere afhaallocatie hebben.
Afhaallocaties
| PRODUCT/MERK | AFHAALLOCATIE |
|---|---|
| Terre d’Azur Porto Porto Tegeltjes 10 x 10 CM | Hoge Randweg 13, 5408 NB Volkel, Nederland |
| The Mosaic Factory | Canadabaan 7C, 5388 RT Nistelrode, Nederland |
| Dateg | Fahrenheitstraat 6c, 7461 JA Rijssen, Nederland |
| Stone Line | Peelbaan 3, 5121 DB Rijen, Nederland |
| Terre d’Azur | Peelbaan 3, 5121 DB Rijen, Nederland |
| Overige merken | Afhalen niet mogelijk |
Levertijd
Vrijwel al onze artikelen worden binnen 3 werkdagen thuisbezorgd. Wil je een exacte leverdatum? Neem dan even contact met ons op voor uw bestelling.
Spoedleveringen zijn daarnaast ook mogelijk.
Pakketdienst
Wij maken bij relatief kleine bestellingen gebruik van de pakketdiensten DPD & DHL.
Voor de grotere bestellingen wordt er gebruik gemaakt van koeriersdiensten die een pallet bij u af komen leveren.

